  • VS-GB200TH120U
VS-GB200TH120U
advertisement
Manufacturer No:
VS-GB200TH120U
HK JDW NO:
884-VS-GB200TH120U
Package:
Double INT-A-PAK (3 + 4)
Datasheet:
VS-GB200TH120U
Description:
IGBT 1200V 330A 1316W INT-A-PAK
Step5Bar-code shipping tag
VS-GB200TH120U
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Double INT-A-PAK (3 + 4)
  • Operating Temperature
    150°C TJ
  • Published
    2015
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Last Time Buy
    EAR99
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1.316kW
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    Half Bridge
  • Power - Max
    1316W
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    3.6V
  • Max Collector Current
    330A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Input Capacitance
    16.9nF
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.6V @ 15V, 200A
  • NTC Thermistor
    No
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    16.9nF @ 30V