  • FSK-S30-24U
FSK-S30-24U
advertisement
Manufacturer No:
FSK-S30-24U
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-FSK-S30-24U
Package:
8-DIP Module, 6 Leads
Datasheet:
FSK-S30-24U
Description:
CONV AC-DC 24V 1.25A 30W PCB
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FSK-S30-24U
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP Module, 6 Leads
  • Weight
    0.441lb 200.03g
  • Operating Temperature
    -10°C~60°C With Derating
  • Published
    2005
  • Series
    FSK-S30 (30W)
  • Size / Dimension
    3.70Lx2.09W x 0.97 H 94.0mmx53.0mmx24.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, SCP
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    30W
  • Max Power Dissipation
    30W
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Efficiency
    86%
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    1.25A
  • Voltage - Input
    85V~264VAC
  • Line Regulation
    ±1%
  • Height
    24.638mm