  • FTR-LYCA012V
FTR-LYCA012V
advertisement
Manufacturer No:
FTR-LYCA012V
Manufacturer:
Fujitsu
HK JDW NO:
293-FTR-LYCA012V
Package:
SIP
Datasheet:
FTR-LYCA012V
Description:
Electromechanical Relay SPDT 6A 12VDC 847Ohm Through Hole
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FTR-LYCA012V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Gold, Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Package / Case
    SIP
  • Number of Pins
    5
  • Termination
    Solder
  • Max Operating Temperature
    85 °C
  • Min Operating Temperature
    -40 °C
  • Depth
    5 mm
  • Contact Resistance
    30 mΩ
  • Max Voltage Rating (AC)
    250 V
  • Max Current Rating
    6 A
  • Throw Configuration
    SPDT, SPST
  • Contact Current Rating
    6 A
  • Coil Resistance
    847 Ω
  • Operate Time
    8 ms
  • Coil Current
    14.17 mA
  • Power Consumption
    170 mW
  • Coil Voltage (DC)
    12 V
  • Coil Voltage (AC)
    12 V
  • Height
    15 mm
  • Length
    28 mm
  • Width
    5 mm