  • FX10B-168P-SV1(85)
FX10B-168P-SV1(85)
advertisement
Manufacturer No:
FX10B-168P-SV1(85)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX10B-168P-SV1(85)
Package:
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 168 Positions FunctionMax™ FX10 Gold SMD/SMT Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX10B-168P-SV1(85)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.933 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Body Depth
    0.177 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.3A
  • Contact Style
    CENTRONIC
  • Contact Resistance
    60mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    150VAC V
  • Durability
    50 Cycles
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Insulator Color
    BEIGE
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Height Above Board
    0.177 4.50mm
  • Stack Height
    5mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Polymer
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    FunctionMax™ FX10
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    168
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    50V
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    168
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA