  • FX12MB-80S-0.4SV
FX12MB-80S-0.4SV
advertisement
Manufacturer No:
FX12MB-80S-0.4SV
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX12MB-80S-0.4SV
Package:
Datasheet:
Description:
Receptacle, Outer Shroud Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.016 0.40mm Surface Mount 80 Positions FX12 Gold SMD/SMT Copper
Step5Bar-code shipping tag
FX12MB-80S-0.4SV
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FX12
  • Feature
    Solder Retention
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Pitch
    0.016 0.40mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    300mA
  • Contact Finish
    Gold
  • Contact Finish Thickness
    3.94μin 0.10μm
  • Height Above Board
    0.094 2.40mm
  • Stack Height (Mating)
    3.5mm
  • Stack Height
    1.5mm