  • FX4C3-52S-1.27DSA(71)
FX4C3-52S-1.27DSA(71)
advertisement
Manufacturer No:
FX4C3-52S-1.27DSA(71)
HK JDW NO:
355-FX4C3-52S-1.27DSA(71)
Package:
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Bulk 2 Rows 0.050 1.27mm Through Hole 52 Positions FX4 Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
FX4C3-52S-1.27DSA(71)
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    52
  • Number of Rows
    2
  • HTS Code
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    52
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Termination Type
    SOLDER
  • Height Above Board
    0.275 6.99mm
  • Stack Height (Mating)
    8mm 9mm 11mm