  • FX6-100P-0.8SV1
FX6-100P-0.8SV1
advertisement
Manufacturer No:
FX6-100P-0.8SV1
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-FX6-100P-0.8SV1
Package:
Datasheet:
FX6-100P-0.8SV1
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 100 Positions FX6 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX6-100P-0.8SV1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    FX6
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    100
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    100
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    800μm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.169 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.699 mm
  • Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Height Above Board
    0.236 6.00mm
  • Stack Height (Mating)
    6mm 8mm