  • FX6-80S-0.8SV
FX6-80S-0.8SV
advertisement
Manufacturer No:
FX6-80S-0.8SV
HK JDW NO:
355-FX6-80S-0.8SV
Package:
Datasheet:
FX6-80S-0.8SV
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 80 Positions FX6 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX6-80S-0.8SV
  • Contact Material
    Bronze
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
    FX6
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    80
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    80
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.567 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    800μm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Body Depth
    0.157 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Style
    BELLOWED TYPE
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Durability
    100 Cycles
  • Height Above Board
    0.157 4.00mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 6mm 7mm