  • FX6A-50P-0.8SV
FX6A-50P-0.8SV
advertisement
Manufacturer No:
FX6A-50P-0.8SV
HK JDW NO:
355-FX6A-50P-0.8SV
Package:
Datasheet:
FX6A-50P-0.8SV
Description:
Header, Outer Shroud Contacts Tube 2 Rows 0.031 0.80mm Surface Mount 50 Positions FX6 Gold Bronze
Step5Bar-code shipping tag
FX6A-50P-0.8SV
    Select All
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Contact Material
    Bronze
    Surface Mount
  • Housing Material
    Plastic
    FX6
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Connector Type
    Header, Outer Shroud Contacts
  • Number of Positions
    50
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    LOW PROFILE, POLARIZED
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.031 0.80mm
  • Total Number of Contacts
    50
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    1.094 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Lead Pitch
    800μm
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.169 inch
  • Contact Gender
    MALE
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Brown
  • Body Depth
    0.197 inch
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    40mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Body/Shell Style
    RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    4.699 mm
  • Durability
    100 Cycles
  • Height Above Board
    0.197 5.00mm
  • Stack Height (Mating)
    5mm 7mm