  • FZ2400R17HP4B2BOSA2
FZ2400R17HP4B2BOSA2
advertisement
Manufacturer No:
FZ2400R17HP4B2BOSA2
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-FZ2400R17HP4B2BOSA2
Package:
Module
Description:
Trans IGBT Module N-CH 1.7KV 2400A 7-pin IHMB130-1
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
FZ2400R17HP4B2BOSA2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Number of Pins
    7
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Published
    2002
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Max Power Dissipation
    14kW
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Power - Max
    13000W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Halogen Free
    Not Halogen Free
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.9V
  • Max Collector Current
    2.4kA
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    5mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.7kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1700V
  • Current - Collector (Ic) (Max)
    4800A
  • Turn On Time
    930 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.25V @ 15V, 2400A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    1810 ns
  • IGBT Type
    Trench Field Stop
  • NTC Thermistor
    No
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    195nF @ 25V