  • G1338M12B-FSR
G1338M12B-FSR
advertisement
Manufacturer No:
G1338M12B-FSR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
HK JDW NO:
528-G1338M12B-FSR
Package:
Datasheet:
G1338M12B-FSR
Description:
FAN AXIAL 127X38MM 12VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G1338M12B-FSR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Weight
    0.784lb 355.62g
  • Body Material
    PBT
  • Material - Frame
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Material - Blade
  • Published
    2005
  • Series
    G1338
  • Size / Dimension
    Square - 127mm Lx127mm H
  • Feature
    Thermal Overload Protector (TOP)
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    12VDC
  • Current Rating (Amps)
    0.850A
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Approval Agency
    CE, cUL, TUV, UL
  • Rated Current
    0.85A
  • RPM
    2800 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Tubeaxial
  • Air Flow
    122.1 CFM (3.42m3/min)
  • Noise
    46.0 dB(A)
  • Static Pressure
    0.460 in H2O (114.6 Pa)
  • Thermal Support Device Type
    DC FAN
  • Length
    127mm
  • Width
    38mm