  • G2E120-CR21-01
G2E120-CR21-01
advertisement
Manufacturer No:
G2E120-CR21-01
Manufacturer:
ebm-papst Inc.
HK JDW NO:
241-G2E120-CR21-01
Package:
120
Datasheet:
G2E120-CR21-01
Description:
FAN BLWR CENT 171X110MM 230VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G2E120-CR21-01
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Flanges
  • Package / Case
    120
  • Weight
    4.2lbs 1.9kg
  • Material - Frame
    Aluminum
  • Material - Blade
    Steel
  • Series
    G2E120
  • Size / Dimension
    Rectangular/Rounded - 171mm Lx180mm H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    2 Wire Leads
  • Voltage - Rated
    230VAC
  • Power Rating
    83W
  • Max Power Dissipation
    100W
  • Depth
    110mm
  • Frequency
    60Hz
  • Approval Agency
    CCC, CE, GOST
  • Operating Supply Voltage
    230V
  • RPM
    2050 RPM
  • Bearing Type
    Ball
  • Fan Type
    Blower, Centrifugal
  • Air Flow
    150.0 CFM (4.20m3/min)
  • Noise
    63.0 dB(A)
  • Thermal Support Device Type
    AC BLOWER
  • Diameter
    120mm
  • Height
    180mm