  • G6B-1174P-US-DC12
G6B-1174P-US-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6B-1174P-US-DC12
HK JDW NO:
578-G6B-1174P-US-DC12
Package:
Datasheet:
G6B-1174P-US-DC12
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 8A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G6B-1174P-US-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Depth
    10mm
  • Current Rating
    8A
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    380V
  • Approval Agency
    CSA, UL
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 12.5mm
  • Contact Current(DC)-Max
    8A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    8A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    8A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Power Consumption
    200mW
  • Coil Power
    200mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Height
    12.5mm
  • Length
    21.1mm
  • Width
    10mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    4.6g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C