  • G6BU-1114P-US-DC12
G6BU-1114P-US-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G6BU-1114P-US-DC12
HK JDW NO:
578-G6BU-1114P-US-DC12
Purchasing and Inquiry
G6BU-1114P-US-DC12 Description
Miniature Relay in 5 A or 8 A with High Capacity and High Dielectric Strength and Fully Sealed Construction (1a)
G6BU-1114P-US-DC12 Features
• There is a P6B model for connecting sockets.
• High insulation between the coil and contacts with a dielectric strength of 3,000 VAC (impulse withstand voltage of 6 kV).
• The standard model complies with UL/CSA requirements.
G6BU-1114P-US-DC12 Applications
Switching applications
Step5Bar-code shipping tag
G6BU-1114P-US-DC12
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Contact Material
    Silver Alloy, Cadmium Free
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    3.5g
  • Operating Temperature
    -25°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • Series
    G6B
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    CSA; UL
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 10mm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    380V
  • Max Current Rating
    5A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    125V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Coil Resistance
    720Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Latching, Single Coil
  • Switching Voltage
    380VAC 125VDC -Max
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    5A@30VDC
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    200mW
  • Contact/Output Supply Type
    DC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Body Height
    10mm