  • G8N-1H-DC12
G8N-1H-DC12
advertisement
Manufacturer No:
G8N-1H-DC12
HK JDW NO:
578-G8N-1H-DC12
Package:
Datasheet:
G8N-1H-DC12
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 30A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
G8N-1H-DC12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2005
  • Series
    G8N-1
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Packing Method
    BOX; TUBE
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    PC Pin
  • Body Length or Diameter
    14.3mm
  • Body Breadth
    7.5 mm
  • Physical Dimension
    14.3mm x 7.5mm x 13.8mm
  • Contact Voltage(DC)-Max
    16V
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Coil Resistance
    180Ohm
  • Operate Time
    10ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    16VDC -Max
  • Coil Current
    66.7mA
  • Release Time
    20 ms
  • Must Operate Voltage
    6.5VDC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    800mW
  • Must Release Voltage
    1VDC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    16V
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Coil Release Voltage(DC)
    1V
  • Body Height
    13.8mm