  • PC792A-1C-C-24C-N-X
PC792A-1C-C-24C-N-X
advertisement
Manufacturer No:
PC792A-1C-C-24C-N-X
Manufacturer:
Picker Components
HK JDW NO:
629-PC792A-1C-C-24C-N-X
Package:
Datasheet:
Description:
40A SPDT MINI ISO RELAY 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
PC792A-1C-C-24C-N-X
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mounting Type
    Socketable
  • Mfr
    Picker Components
  • Operating Temperature
    -40°C ~ 125°C
  • Series
  • Termination Style
    Plug In, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Coil Resistance
    360 Ohms
  • Operate Time
    7 ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    75VDC - Max
  • Coil Current
    66.7 mA
  • Release Time
    2 ms
  • Must Operate Voltage
    15.6 VDC
  • Coil Power
    1.6W
  • Must Release Voltage
    2.4 VDC