  • GA16JT17-247
GA16JT17-247
advertisement
Manufacturer No:
GA16JT17-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-GA16JT17-247
Package:
TO-247-3
Datasheet:
GA16JT17-247
Description:
SiC (Silicon Carbide Junction Transistor) Tube 110m Ω @ 16A 1700V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 7119
Step5Bar-code shipping tag
GA16JT17-247
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    175°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Subcategory
    Other Transistors
  • Technology
    SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
  • Power Dissipation-Max
    282W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    110m Ω @ 16A
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    16A Tc 90°C
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    1700V
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Continuous Drain Current (ID)
    16A
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    1.7kV