  • GBJ1001-BP
GBJ1001-BP
advertisement
Manufacturer No:
GBJ1001-BP
HK JDW NO:
543-GBJ1001-BP
Package:
4-SIP, GBJ
Datasheet:
GBJ1001-BP
Purchasing and Inquiry
GBJ1001-BP Overview
A total of 4 pins are present on it.With the base part number GBJ1001, a number of related parts can be identified.A 4-SIP, GBJ package is a type of electronic component.At -55°C~150°C TJ, it operates normally.Bridge rectifier can support a maximum output voltage of 10A.
GBJ1001-BP Features
4 pin count
4-SIP, GBJ package
operating at a temperature of -55°C~150°C TJ
the maximum output voltage of 10A
GBJ1001-BP Applications
There are a lot of Micro Commercial Co GBJ1001-BP applications of bridge rectifiers.
  • Rectifier for induction heating
  • SCR and diode based input rectifiers
  • Solid state SCR based switches
  • Inductive heating – Input rectifiers
  • Mining – SCR power bridges, solid state starters and input rectifiers
  • Motor controls – Low Voltage and Medium Voltage converters
  • Crowbar systems for motor drives
  • Supplies for DC power equipment
  • Welding systems – Input rectifiers and fast recovery diodes
  • High forward surge current capability
Step5Bar-code shipping tag
GBJ1001-BP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-SIP, GBJ
  • Surface Mount
    NO
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    GBJ1001
  • Pin Count
    4
  • JESD-30 Code
    R-PSFM-T4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.05V @ 5A
  • Output Current-Max
    10A
  • Current - Average Rectified (Io)
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    170A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    100V
  • Breakdown Voltage-Min
    100V