  • GBPC35005W-E4/51
GBPC35005W-E4/51
advertisement
Manufacturer No:
GBPC35005W-E4/51
HK JDW NO:
884-GBPC35005W-E4/51
Package:
4-Square, GBPC-W
Datasheet:
GBPC35005W-E4/51
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GBPC35005W-E4/51
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Screw, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    4-Square, GBPC-W
  • Number of Pins
    4
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Silver (Ag)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Base Part Number
    GBPC35005
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 50V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 17.5A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Forward Current
    35A
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Max Surge Current
    400A
  • Forward Voltage
    1.1V
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    50V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A
  • Height
    7.62mm
  • Length
    28.8mm
  • Width
    28.8mm