  • GC2X15MPS12-247
GC2X15MPS12-247
advertisement
Manufacturer No:
GC2X15MPS12-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-GC2X15MPS12-247
Package:
TO-247-3
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode No Recovery Time > 500mA (Io) -55°C~175°C TO-247-3 Through Hole
Quantity:
In Stock : 1
Step5Bar-code shipping tag
GC2X15MPS12-247
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    14μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.8V @ 15A
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Current - Average Rectified (Io)
    75A DC