  • GC50MPS06-247
GC50MPS06-247
advertisement
Manufacturer No:
GC50MPS06-247
Manufacturer:
GeneSiC Semiconductor
HK JDW NO:
347-GC50MPS06-247
Package:
TO-247-2
Datasheet:
Description:
Silicon Carbide Schottky Diode Rectifier No Recovery Time > 500mA (Io) 175°C Max TO-247-2 Through Hole
Quantity:
In Stock : 6159
Step5Bar-code shipping tag
GC50MPS06-247
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-2
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Diode Type
    Silicon Carbide Schottky
  • Operating Temperature - Junction
    175°C Max
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    650V
  • Current - Average Rectified (Io)
    50A DC