  • GI250-4-M3/54
GI250-4-M3/54
advertisement
Manufacturer No:
GI250-4-M3/54
HK JDW NO:
884-GI250-4-M3/54
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 3.5V @ 250mA -65°C~175°C 5μA @ 4000V Tape & Reel (TR) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
GI250-4-M3/54
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, Superectifier®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 4000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3.5V @ 250mA
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    4000V
  • Current - Average Rectified (Io)
    250mA
  • Max Reverse Voltage (DC)
    4kV
  • Average Rectified Current
    250mA