  • GQC5R500
GQC5R500
advertisement
Manufacturer No:
GQC5R500
Manufacturer:
Sprague Goodman
HK JDW NO:
752-GQC5R500
Package:
Datasheet:
GQC5R500
Description:
CAP TRIMMER 0.6-5.5PF 750V TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GQC5R500
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GQC5R500.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Adjustment Type
    Side
  • Capacitance Range
    0.6pF~5.5pF
  • Adjuster Orientation
    HORIZONTAL
  • Multi-turn
    1
  • Height Seated (Max)
    0.562 14.27mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Quartz
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    PISTONCAP®
  • Size / Dimension
    0.312Dia 7.92mm
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Voltage - Rated
    750V
  • HTS Code
  • Reference Standard
    MIL-C-14409D
  • Capacitor Type
    VARIABLE CAPACITOR
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    750V
  • Q @ Freq
    1500 @ 20MHz