  • GU1011S26
GU1011S26
advertisement
Manufacturer No:
GU1011S26
HK JDW NO:
639-GU1011S26
Package:
Datasheet:
GU1011S26
Description:
POT 100 OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
GU1011S26
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to GU1011S26.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    GU
  • Tolerance
    ±5%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Solder
  • Resistance
    100Ohm
  • Power Rating
    2W
  • Max Power Dissipation
    2W
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Actuator Type
    Slotted
  • Bushing Thread
    3/8-32
  • Adjustment Type
    User Defined
  • Number of Turns
    10
  • Taper
    Linear
  • Built in Switch
    None
  • Actuator Diameter
    0.2497 (6.34mm)
  • Rotation
  • Size - Body
    Round - 0.875Dia x 0.750 H 22.22mmx19.05mm
  • Number of Gangs
    1
  • Diameter
    22.2mm
  • Length
    19.1mm
  • Actuator Length
    0.812 20.63mm