  • HBG-100-24B
HBG-100-24B
advertisement
Manufacturer No:
HBG-100-24B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HBG-100-24B
Package:
100
Datasheet:
HBG-100-24B
Description:
Quantity:
In Stock : 10
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HBG-100-24B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Stud
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Series
    HBG-100 (100W)
  • Size / Dimension
    5.12Dia x 2.62 H 130.0mmx66.5mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Voltage - Rated
    431V
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, ENEC
  • Efficiency
    90.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    4A
  • Max Supply Current
    1.1A
  • Output Power
    96W
  • Voltage - Output
    14.4V~24V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    4A
  • Max Output Power
    96W
  • Max Input Current
    1.1A
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    38.862mm