  • HCPL-T250-060E
HCPL-T250-060E
advertisement
Manufacturer No:
HCPL-T250-060E
Manufacturer:
Broadcom Limited
HK JDW NO:
107-HCPL-T250-060E
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
HCPL-T250-060E
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HCPL-T250-060E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -20°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED, VDE APPROVED
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Technology
    Optical Coupling
  • Approval Agency
    CSA, IEC/EN/DIN, UR
  • Voltage - Isolation
    3750Vrms
  • Output Voltage
    27V
  • Max Output Current
    1.5A
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    COMPLEX
  • Number of Channels
    1
  • Voltage - Forward (Vf) (Typ)
    1.6V
  • Propagation Delay
    500 ns
  • Turn On Delay Time
    500 ns
  • Optoelectronic Device Type
    LOGIC IC OUTPUT OPTOCOUPLER
  • Direction
    Unidirectional
  • Current - Output High, Low
    500mA 500mA
  • Forward Current-Max
    0.02A
  • Current - DC Forward (If) (Max)
    20mA
  • Input Current
    16mA
  • Propagation Delay tpLH / tpHL (Max)
    500ns, 500ns
  • Common Mode Transient Immunity (Min)
    5kV/μs
  • Voltage - Output Supply
    15V~30V