  • HDC-S080-41S1-TG30
HDC-S080-41S1-TG30
advertisement
Manufacturer No:
HDC-S080-41S1-TG30
Manufacturer:
3M
HK JDW NO:
2-HDC-S080-41S1-TG30
Package:
Description:
HDC (High Density Connector) Series Receptacle, Female Sockets Solder Gold Black 30.0μin 0.76μm 80 Positions Pitch: 0.100 2.54mm -55°C~125°C Bulk Through Hole, Right Angle
Step5Bar-code shipping tag
HDC-S080-41S1-TG30
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    80
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    4
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Contact Finish
    Gold
  • Connector Style
    High Density (HDC, HDI, HPC)
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C