  • HDR200MET40F-G-RA-TH
HDR200MET40F-G-RA-TH
advertisement
Manufacturer No:
HDR200MET40F-G-RA-TH
Manufacturer:
Chip Quik Inc.
HK JDW NO:
138-HDR200MET40F-G-RA-TH
Package:
Description:
1 Rows Header Solder Through Hole, Right Angle Bulk Gold 40 Positions Female Socket
Quantity:
In Stock : 13703
Step5Bar-code shipping tag
HDR200MET40F-G-RA-TH
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Number of Pins
    40
  • Contact Shape
    Square
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Proto-Advantage
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    40
  • Number of Rows
    1
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Insulation Height
    0.108 2.75mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.079 2.00mm
  • Contact Length - Post
    0.110 2.79mm