  • HES362G450X5C
HES362G450X5C
advertisement
Manufacturer No:
HES362G450X5C
HK JDW NO:
192-HES362G450X5C
Package:
Radial, Can - Screw Terminals
Datasheet:
HES362G450X5C
Description:
HES 3600μF Capacitor 0% +50% Bulk Chassis Mount 11.7A 3.000Dia 76.20mm -40°C~105°C Polar 31.75mm Radial, Can - Screw Terminals
Step5Bar-code shipping tag
HES362G450X5C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Screw Terminals
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HES
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    3.000Dia 76.20mm
  • Tolerance
    0% +50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    3600μF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    31.7mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    28mOhm @ 120Hz
  • Working Voltage
    450V
  • Lifetime @ Temp
    1000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    4mA
  • Ripple Current
    11.7A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    1000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    11.7A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    14.391A @ 10kHz
  • Custom Capabilities
    Non-Standard Part Numbers
  • Diameter
    76mm
  • Height
    130mm
  • Height Seated (Max)
    5.125 130.18mm