  • HFA16TB120STRR
HFA16TB120STRR
advertisement
Manufacturer No:
HFA16TB120STRR
HK JDW NO:
884-HFA16TB120STRR
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
HFA16TB120STRR
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 3V @ 16A -55°C~150°C 20μA @ 1200V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
HFA16TB120STRR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    HEXFRED®
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    LOW NOISE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    HFA16TB120
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    20μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    3V @ 16A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    190A
  • Application
    ULTRA FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1200V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1.2kV
  • Average Rectified Current
    16A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    135 ns
  • Peak Reverse Current
    20μA
  • Reverse Voltage
    1.2kV