  • HGTP12N60A4D
HGTP12N60A4D
advertisement
Manufacturer No:
HGTP12N60A4D
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-HGTP12N60A4D
Package:
TO-220-3
Datasheet:
HGTP12N60A4D
Purchasing and Inquiry
HGTP12N60A4D Description
The HGTP12N60A4D is a 600V N-channel IGBT with an anti-parallel hyperfast diode and anti-parallel hyperfast diode. The MOS gate high voltage switching IGBT family includes this SMPS series. The advantages of MOSFET and bipolar transistors are combined in the IGBT. HGTP12N60A4D has a MOSFET's high input impedance and a bipolar transistor's low on-state conduction loss. For building high efficiency and reliable systems, it provides lower conduction and switching losses. On Semiconductor has a large selection of IGBT devices in several process technologies ranging from 300V to over 1200V. Higher control and repeatability of the top-side structure derive from an optimized production process, leading to tighter specifications and better EMI performance. According to the HGTP12N60A4D datasheet, it is intended for general use and can be used in a variety of situations.
HGTP12N60A4D Features
  • Low Conduction Loss
  • These are Pb?Free Devices
  • 200 kHz Operation 390 V, 9A
  • 600 V Switching SOA Capability
  • >100 kHz Operation 390 V, 12 A
  • Typical Fall Time 70 ns at TJ = 125°C
  • Temperature Compensating Saber? Model
  • Related Literature
      TB334 “Guidelines for Soldering Surface Mount Components to
      PC Boards”
HGTP12N60A4D Applications
  • UPS
  • Welder
  • Fast switching applications
  • High voltage switching applications
Step5Bar-code shipping tag
HGTP12N60A4D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    1.8g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    LOW CONDUCTION LOSS
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    600V
  • Max Power Dissipation
    167W
  • Current Rating
    54A
  • Base Part Number
    HGTP12N60
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Power Dissipation
    167W
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Input Type
    Standard
  • Turn On Delay Time
    17 ns
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Rise Time
    8ns
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Turn-Off Delay Time
    96 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    54A
  • Reverse Recovery Time
    18 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Collector Emitter Saturation Voltage
    2V
  • Turn On Time
    33 ns
  • Test Condition
    390V, 12A, 10 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.7V @ 15V, 12A
  • Continuous Collector Current
    54A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    180 ns
  • Gate Charge
    78nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    96A
  • Td (on/off) @ 25°C
    17ns/96ns
  • Switching Energy
    55μJ (on), 50μJ (off)
  • Height
    9.4mm
  • Length
    10.67mm
  • Width
    4.83mm