  • HIF3BB-50PD-2.54R-MC
HIF3BB-50PD-2.54R-MC
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BB-50PD-2.54R-MC
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF3BB-50PD-2.54R-MC
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BB-50PD-2.54R-MC
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Packaging
    Bulk
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    50
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    200V
  • Additional Feature
    POLARIZED
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Latch Lock/Eject Hooks
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    50
  • Orientation
    Straight
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Body Breadth
    0.335 inch
  • Contact Gender
    Male
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Body Depth
    0.933 inch
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Body/Shell Style
    PLUG
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    CTR W/GUIDE SLOTS
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Height
    33.2mm
  • Length
    82.78mm