  • HIF3BB-64D-2.54R-CL(71)
HIF3BB-64D-2.54R-CL(71)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3BB-64D-2.54R-CL(71)
HK JDW NO:
355-HIF3BB-64D-2.54R-CL(71)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF3BB-64D-2.54R-CL(71)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Housing Material
    PBT
  • Series
    HIF3B
  • Feature
    Feed Through, Polarizing Key, Strain Relief
  • Part Status
    Active
  • Connector Type
    Socket
  • Number of Positions
    64
  • Color
  • Voltage - Rated
    200V
  • Fastening Type
    Latch Lock
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Type
    Female Socket
  • Pitch
    0.100 2.54mm
  • Total Number of Contacts
    64
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    1A
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.38 inch
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Contact Gender
    Female
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    650VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Length - Termination
    0.106 inch