  • HIF3H-10D-2.54DSA
HIF3H-10D-2.54DSA
advertisement
Manufacturer No:
HIF3H-10D-2.54DSA
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF3H-10D-2.54DSA
Package:
Datasheet:
HIF3H-10D-2.54DSA
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Bulk Polybutylene Terephthalate (PBT) 10 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
HIF3H-10D-2.54DSA
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Contact Plating
    Gold
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Housing Material
    Polybutylene
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF3H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    10
  • Applications
    General Purpose
  • Number of Rows
    2
  • Voltage - Rated
    300VAC
  • Contact Type
    Female Socket
  • Insulation Height
    0.374 9.50mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Voltage - Rated AC
    300V
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.118 3.00mm
  • Contact Gender
    Female
  • Height
    9.5mm
  • Length
    13.7mm