  • HIF3H-50DB-2.54DS(93)
HIF3H-50DB-2.54DS(93)
advertisement
Manufacturer No:
HIF3H-50DB-2.54DS(93)
HK JDW NO:
355-HIF3H-50DB-2.54DS(93)
Package:
Description:
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Bulk Gold Polybutylene Terephthalate (PBT) 50 Positions Female Socket
Step5Bar-code shipping tag
HIF3H-50DB-2.54DS(93)
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.31 inch
  • Contact Resistance
    15mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.1 inch
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • PCB Contact Row Spacing
    7.874 mm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT)
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Series
    HIF3H
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Receptacle
  • Number of Positions
    50
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    300VAC
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Female Socket
  • Current Rating (Amps)
    3A
  • Insulation Height
    0.236 6.00mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Insulation Color
    Black
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.100 (2.54mm)
  • Contact Length - Post
    0.126 3.20mm