  • HIF6-40D-1.27R(02)
HIF6-40D-1.27R(02)
advertisement
Manufacturer No:
HIF6-40D-1.27R(02)
Manufacturer:
Hirose Electric Co Ltd
HK JDW NO:
355-HIF6-40D-1.27R(02)
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HIF6-40D-1.27R(02)
  • Contact Material
    COPPER ALLOY
  • Mount
    Free Hanging
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Insulation Material
    POLYBUTYLENE TEREPHTHALATE
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HIF6
  • Feature
    Feed Through, Strain Relief
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Positions
    40
  • Color
  • Voltage - Rated
    125V
    Female Socket
  • Pitch
    0.050 1.27mm
  • Total Number of Contacts
    40
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Current Rating
    500mA
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    COMMERCIAL
  • Operating Temperature (Max)
    85°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Rated Current (Signal)
    0.5A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Wire Gauge
    28 AWG
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Row Spacing
    0.100 (2.54mm)
  • Termination Type
    IDC
  • Polarization Key
    POLARIZED HOUSING
  • Dielectric Withstanding Voltage
    300VAC V
  • Wire/Cable Type
    Ribbon
  • Durability
    500 Cycles
  • Wire/Cable Gauge
    28 AWG
  • Cable Termination
    IDC
  • Wire Type
    Ribbon Cable
  • Contact Design
    PREASSEM CONN
  • Insulation Diameter-Min
    0.031 inch