  • HLG-40H-12
HLG-40H-12
advertisement
Manufacturer No:
HLG-40H-12
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLG-40H-12
Package:
100
Datasheet:
HLG-40H-12
Description:
Quantity:
In Stock : 16
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLG-40H-12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Operating Temperature
    -40°C~80°C
  • Series
    HLG-40H (40W)
  • Size / Dimension
    5.80Lx2.42W x 1.45 H 147.2mmx61.5mmx36.8mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    40W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, PSE, RCM, TUV
  • Efficiency
    86.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    3.33A
  • Output Power
    39.9W
  • Voltage - Output
    7.2V~12V