  • HLMP-Q600-F0010
HLMP-Q600-F0010
advertisement
Manufacturer No:
HLMP-Q600-F0010
Manufacturer:
Broadcom
HK JDW NO:
107-HLMP-Q600-F0010
Package:
Datasheet:
Description:
Standard LEDs - Through Hole Poly Dome Green
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLMP-Q600-F0010
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Lens Type
    Diffused, Tinted
  • Millicandela Rating
    1.5mcd
  • Wavelength - Peak
    558nm
  • Forward Voltage-Max
    3V
  • Overall Height
    2.92mm
  • T-code
    T-3/4
  • Reverse Voltage-Max
    5V
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Surface Mount
    NO
  • Mounting Feature
    AXIAL MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2011
  • Series
    HLMP-Qxxx
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Color
    Green
  • Voltage - Rated
    2.2V
  • Additional Feature
    TTL COMPATIBLE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Visible LEDs
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Operating Temperature (Max)
    100°C
  • Operating Temperature (Min)
    -20°C
  • Configuration
    Single
  • Current
    10mA
  • Viewing Angle
    90°
  • Lens Style
    Round with Domed Top
  • Lens Size
    3mm T-1