  • HLN-40H-48A
HLN-40H-48A
advertisement
Manufacturer No:
HLN-40H-48A
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLN-40H-48A
Package:
100
Datasheet:
HLN-40H-48A
Description:
Quantity:
In Stock : 3
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLN-40H-48A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Number of Pins
    5
  • Operating Temperature
    -40°C~50°C
  • Series
    HLN-40H (40W)
  • Size / Dimension
    6.34Lx2.42W x 1.38 H 161.0mmx61.5mmx35.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Voltage - Rated
    431V
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, PSE, TUV
  • Efficiency
    89%
  • Voltage - Isolation
    3750kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    840mA
  • Output Power
    40W
  • Voltage - Output
    48V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    840mA
  • Max Output Power
    40.3W
  • Max Input Current
    430mA
  • Dimming
    PWM
  • Height
    38.608mm