  • HLN-60H-42B
HLN-60H-42B
advertisement
Manufacturer No:
HLN-60H-42B
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLN-60H-42B
Package:
Datasheet:
HLN-60H-42B
Description:
Quantity:
In Stock : 5502
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLN-60H-42B
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~50°C
  • Series
    HLN-60H (60W)
  • Size / Dimension
    6.34Lx2.42W x 1.38 H 161.0mmx61.5mmx35.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current, Voltage
  • Power (Watts)
    60W
  • Voltage - Rated
    431V
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, PSE, TUV
  • Efficiency
    90%
  • Voltage - Isolation
    3750kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    42V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Output Current
    1.45A
  • Topology
    AC DC Converter
  • Current - Output 1
    1.45A
  • Max Output Power
    60.9W
  • Max Input Current
    640mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    38.608mm