  • HLP-60H-24
HLP-60H-24
advertisement
Manufacturer No:
HLP-60H-24
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HLP-60H-24
Package:
Datasheet:
HLP-60H-24
Description:
Quantity:
In Stock : 4
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HLP-60H-24
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Panel, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    9
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Series
    HLP-60H (60W)
  • Size / Dimension
    5.80Lx2.09W x 1.06 H 147.2mmx53.0mmx27.0mm
  • Feature
    OCP, OTP, OVP, SCP
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Constant Current
  • Voltage - Rated
    431V
  • Depth
    53mm
  • Termination Style
    Rectangular, 6 Position
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CCC, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89.5%
  • Voltage - Isolation
    3.75kV
  • Voltage - Input (Max)
    305VAC
  • Voltage - Output 1
    24V
  • Voltage - Input (Min)
    90VAC
  • Current - Output (Max)
    2.5A
  • Output Current
    2.5A
  • Output Power
    60W
  • Voltage - Output
    14.4V~24V
  • Topology
    AC DC Converter
  • Max Output Power
    60W
  • Max Input Current
    640mA
  • Dimming
    Analog, PWM
  • Height
    27.94mm