  • HM72A-101R5LFTR
HM72A-101R5LFTR
advertisement
Manufacturer No:
HM72A-101R5LFTR
Manufacturer:
BI Technologies
HK JDW NO:
6011-HM72A-101R5LFTR
Package:
Molded
Step5Bar-code shipping tag
HM72A-101R5LFTR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Rated Current-Max
    12A
  • Inductance-Nom (L)
    1.5 µH
  • Height
    4mm
  • Length
    11.5mm
  • Width
    10.5mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Package / Case
    Molded
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 13 Inch
  • Shielding
    NO
  • Number of Functions
    1
  • Operating Temperature (Max)
    130°C
  • Operating Temperature (Min)
    -40°C
  • Test Frequency
    0.1MHz
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Case/Size Code
    4541
  • DC Resistance (DCR) - Parallel
    85Ohm