  • HRP-450-48
HRP-450-48
advertisement
Manufacturer No:
HRP-450-48
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
HK JDW NO:
495-HRP-450-48
Package:
Datasheet:
HRP-450-48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 456W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HRP-450-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Desktop
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    13
  • Weight
    1.190226kg
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    HRP-450 (450W)
  • Size / Dimension
    8.58Lx4.13W x 1.61 H 218.0mmx105.0mmx41.0mm
  • Feature
    Adjustable Output, PFC, Remote Sense, Universal Input
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Color
    Silver
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CB, CE, cURus, TUV
  • Efficiency
    89.5%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Voltage - Input
    85V~264VAC 120V~370VDC
  • Output Current
    9.5A
  • Current - Output 1
    9.5A
  • Max Output Power
    456W
  • Minimum Load Required
    No
  • Max Input Current
    5A
  • Height
    41mm