  • HT05CN101JN
HT05CN101JN
advertisement
Manufacturer No:
HT05CN101JN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-HT05CN101JN
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HTHP LDD Indust C0G HT200C 100pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.570Lx0.271W 14.48mmx6.89mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
HT05CN101JN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Tolerance
    ±5%
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100pF
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Lead Pitch
    12.065mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.475 12.06mm
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Size Code
    2010
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    0.15 %
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • Width
    2.54mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HTHP LDD Indust C0G HT200C
  • Published
    2017
  • Size / Dimension
    0.570Lx0.271W 14.48mmx6.89mm