  • HT14CB473KC
HT14CB473KC
advertisement
Manufacturer No:
HT14CB473KC
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-HT14CB473KC
Package:
Axial
Datasheet:
Description:
HTHP LDD Indust X7R HT200C 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.155Diax0.400L 3.94mmx10.16mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
HT14CB473KC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HTHP LDD Indust X7R HT200C
  • Size / Dimension
    0.155Diax0.400L 3.94mmx10.16mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    High Temperature
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    100V
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    No
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    3.94mm
  • Length
    10.16mm