  • HT16CN473JN
HT16CN473JN
advertisement
Manufacturer No:
HT16CN473JN
HK JDW NO:
417-HT16CN473JN
Datasheet:
HT16CN473JN
Description:
HTHP LDD Indust C0G HT200C 0.047μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.375Diax0.750L 9.52mmx19.05mm -55°C~200°C 2 Terminations High Temperature Through Hole Axial
Step5Bar-code shipping tag
HT16CN473JN
  • Size / Dimension
    0.375Diax0.750L 9.52mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±5%
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Voltage - Rated
    100V
  • Capacitance
    0.047μF
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    100V
  • Lead Style
    Straight
  • Diameter
    9.52mm
  • Length
    19.05mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C