  • HVCB1206DTC10M0
HVCB1206DTC10M0
advertisement
Manufacturer No:
HVCB1206DTC10M0
HK JDW NO:
762-HVCB1206DTC10M0
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
HVCB1206DTC10M0
Description:
FIXED RESISTOR HVC Series, Thick Film, 10MOhm, 0.333W 1/3W, ±0.5%, -55°C~150°C
Step5Bar-code shipping tag
HVCB1206DTC10M0
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±0.5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    10MOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Composition
    Thick Film
  • Power (Watts)
    0.333W 1/3W
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Construction
    Rectangular
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.33W
  • Working Voltage
    1500V
  • Height Seated (Max)
    0.030 0.75mm