  • HVMLS173M7R5EK1D
HVMLS173M7R5EK1D
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS173M7R5EK1D
HK JDW NO:
192-HVMLS173M7R5EK1D
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
HVMLS173M7R5EK1D
Description:
MLS 17000μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 12.5A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS173M7R5EK1D
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    17000μF
  • Voltage - Rated DC
    7.5V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    77mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    12.5A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    12.5A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    13.5A @ 20kHz
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm