  • HVMLS221M250EK1A
HVMLS221M250EK1A
advertisement
Manufacturer No:
HVMLS221M250EK1A
HK JDW NO:
192-HVMLS221M250EK1A
Package:
FlatPack, Tabbed
Datasheet:
HVMLS221M250EK1A
Description:
MLS 220μF Capacitor ±20% Bulk Chassis Mount 4.1A 1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm -55°C~125°C Polar 25.4mm FlatPack, Tabbed
Step5Bar-code shipping tag
HVMLS221M250EK1A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    FlatPack, Tabbed
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    MLS
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    1.500Lx1.750W 38.10mmx44.45mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    250V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Lead Pitch
    25.4mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    597mOhm @ 120Hz
  • Lead Spacing
    1.000 25.40mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 85°C
  • Ripple Current
    4.1A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    4.1A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    5.1A @ 20kHz
  • Lead/Base Style
    Straight
  • Height
    12.7mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm