  • HVR2500005903FR500
HVR2500005903FR500
advertisement
Manufacturer No:
HVR2500005903FR500
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-HVR2500005903FR500
Package:
Axial
Description:
590kOhms, 0.25W 1/4W, Metal Film,
Quantity:
In Stock : 4932
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
HVR2500005903FR500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Package / Case
    Axial
  • Supplier Device Package
  • Operating Temperature
    -55°C~155°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    HVR25
  • Published
    2016
  • Size / Dimension
    0.098Diax0.256L 2.50mmx6.50mm
  • Tolerance
    ±1%
  • Feature
    Flame Retardant Coating, High Voltage, Pulse Withstanding, Safety
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    ±200ppm/°C
  • Resistance
    590kOhms
  • Max Operating Temperature
    155°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Metal Film
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Length
    6.5024mm